Pisz o swoich atutach

Treść CV stanowi niejednokrotnie duży problem dla osób jeszcze studiujących oraz absolwentów, którzy z bezsilnością w głosie rozkładają ręce, mówiąc „nigdzie nie pracowałem, mam tylko studia". Inni wymieniają tylko krótkotrwałe praktyki, prace sezonowe lub prace niezwiązane z ich profilem zawodowym, np. w pubach czy sklepach.
Przyjrzyjmy się pierwszemu stwierdzeniu - „mam tylko studia". Normą jest, że kandydaci wpisują w CV ukończone szkoły, zupełnie zapominając, że podczas studiów zdobywali wiedzę, poznawali narzędzia, teorie, szlifowali kompetencje miękkie. Zastanów się zatem, jaka tematyka zainteresowała Ciebie najbardziej, wiedzą z jakiego obszaru możesz się pochwalić. I tak, np. studenci informatyki zapominają, że mieli laboratoria, na których np. poznawali programy do projektowania. Studenci socjologii dziwią się, że w CV mogą wpisać jakie znają metody badawcze, a filolodzy nie określają, czy ich mocną stroną jest językoznawstwo, czy może lepiej odnajdują się w komparatystyce lub edycji tekstu.
Dlatego warto przeanalizować, czego nauczyliśmy się na studiach i wykorzystać tę wiedzę do stworzenia odpowiedniego profilu zawodowego w CV.
Kolejnym obszarem do analizy i przemyślenia jest także praca zawodowa, dorywcza, praktyki, staże, działalność w kołach naukowych, wolontariatach, klubach sportowych, organizacjach kulturalnych, itp. Zakładając, że jeżeli jesteśmy członkami którejś z tych grup i nasza aktywność nie kończy się na posiadaniu legitymacji lub karty członkowskiej, ważne jest, żeby nie sprowadzać swoich doświadczeń do dat, miejsc i nazwy stanowiska czy organizacji. Każde z takich doświadczeń to nabyta wiedza i umiejętności. Poznaliśmy przy tym specyfikę branży, jej potrzeby, zobaczyliśmy jak pracuje się w grupie, a w celu realizacji poszczególnych zadań wykorzystywaliśmy szereg umiejętności miękkich - np. analitycznego myślenia, aktywnego słuchania, negocjacji, organizacji itp. Dlatego warto zastanowić się, jak poszczególne aktywności wpłynęły na nasz rozwój i w zależności od stanowiska - na które chcemy aplikować - zapisać je w naszym CV.

1 | 2 | 3 | 4